Прес-центр15 липня 2020, 16:07

Коли ФОП, які не здійснювали діяльність, можуть відмовити у списанні боргів з ЄСВ

У Головному управлінні ДПС у Луганській області нагадали, що 2 червня 2020 року офіційно опубліковано Закон України від 13 травня 2020 року №592-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників». Він набирає чинності з 1 січня 2021 року, крім пункту 5 розділу I цього Закону, що набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, тобто з 03 червня 2020 року.

Випадки, коли податковий орган може відмовити у списання боргів з єдиного внеску:

  1. Платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 1 січня 2017 року по 3 червня 2020 року;

  2. Суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті у порядку, передбаченому Законом України від 08 липня 2010 року № 2464 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Якщо вони були сплачені частково, то податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася не сплаченою.

При цьому нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені не підлягають поверненню.

У відомстві звертають увагу, що відповідно до загальних положень Закону України від 08 липня 2010 року № 2464 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок — це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 1 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Тобто, платники які не сплатили єдиний внесок за зазначений період втрачають за такий період страховий стаж і статус застрахованої особи.

Станично-Луганське управління Головного управління ДПС у Луганській області